Upadłość konsumencka
Jakie wierzytelności nie podlegają umorzeniu w postępowaniu upadłościowym?
Procedura postępowania upadłościowego zakłada kilka scenariuszy dla dłużnika wobec którego sąd ogłosił upadłość.
Sąd w zależności od indywidualnej sytuacji i spełnienia szeregu przesłanek może wydać jedną z trzech decyzji:
- Postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli,
- Postanowienie o umorzeniu zobowiązań bez ustalania planu spłaty wierzycieli,
- Postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli.
W pierwszym przypadku do umorzenia zobowiązań dojdzie dopiero po wykonaniu planu spłaty przez upadłego.
Drugi scenariusz zakłada umorzenie postanowieniem zobowiązań upadłego bez ustalania jakiegokolwiek planu spłaty, co oznacza, że umorzenie następuje w chwili wydania postanowienia przez sąd i upadły nie musi uiszczać żadnych spłat.
Z kolei postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań bez ustalenia planu spłaty wierzycieli powoduje, że sąd umorzy zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli pod warunkiem, że w terminie pięciu lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli upadły ani żaden z wierzycieli nie złoży wniosku o ustalenie planu spłaty wierzycieli.
W skutek złożenia takiego wniosku sąd uznając, że ustała niezdolność upadłego do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli, uchyli postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli i ustali plan spłaty wierzycieli. Oznacza to, że zobowiązania nie zostaną umorzone, a upadły będzie musiał wykonać plan spłaty.
Umorzenie obejmuje wszystkie zobowiązania powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonane w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. W doktrynie istnieje pogląd, że umorzenie dotyczy także odsetek za czas po ogłoszeniu upadłości.
Oznacza to, że zobowiązania zaciągnięte przez syndyka, jak i upadłego po ogłoszeniu upadłości nie będą podlegać umorzeniu.
Wszystkie trzy możliwości zakładają upragnione przez dłużników umorzenie zobowiązań, należy jednak pamiętać, że istnieje katalog wierzytelności, które nie podlegają umorzeniu w ramach postępowania upadłościowego.
Nie podlegają umorzeniu:
- należności alimentacyjne,
- renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci,
- wierzytelności z tytułu orzeczonych przez sąd kar grzywny,
- należności z tytułu obowiązku naprawienia szkody,
- wierzytelności z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- nawiązki,
- należności z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd jako środek karny,
- należności z tytułu świadczenia pieniężnego orzeczone przez sąd, jako środek związany z poddaniem sprawcy próbie,
- roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu,
- wierzytelności, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.
Należy pamiętać, że fakt iż w skład długów wchodzą wierzytelności niepodlegające umorzeniu nie oznacza, że wniosek o ogłoszenie upadłości nie ma szans powodzenia. W przypadku ogłoszenia upadłości nadal umorzeniu podlegają niewymienione wyżej długi.
Posiadasz długi i zastanawiasz się nad ogłoszeniem upadłości, jednakże nie wiesz które długi mogą zostać umorzone? Skontaktuj się z nami. Kompleksowo pomożemy Ci rozwiązać wszystkie problemy.